Kredibilite puanımı nasıl yükseltirim(FINDEX puanı)

kkb1- Ekstreniz kesilmeden dönem borcunuzu öğrenip ödeyin. Örn: Ekstreniz ayın 30′ unda kesiliyor. Bugün ayın 28’i. Hiçbir harcama yapmamanız halinde de 200 tl ekstreniz kesilecek. Bu 200 tl ‘ yı ayın 28’ inde yatırın. Ve ayın 1 ‘ ine kadar hiçbir alışveriş yapmayın kartınızla. Ayın 28 inde fazla ödeme yaptığınız için ekstreniz o ay 0 olarak kesilecektir. Bu da kkb puanınıza olumlu yansır.

2- Bu yukarı da söylediğimi yapamıyorsanız maddi sebeplerden ötürü ödemelerinizi düzenli yapın. Kartınızı asla ve asla bir dönem bile olsa gecikmeye düşürmeyin. Dönem borcunuzu ödeyin. Elinizden geldiğince asgari ödememeye çalışın.

3- Telefonunuza sms olarak gönderilen ” şu kadar krediniz hazır. evet yazıp yollayın ” gibi smslere cevap vermeyin.Bunlar reddedilirse kkb puanınıza olumsuz yansır.

4- Az başvuru yapın. Ve kısa dönem de yoğun başvuru kesinlikle yapmayın. İnternet üzerinden kendi kafanıza göre kredi başvurusu , kredi kartı başvurusu gibi başvuruları mümkün mertebe yapmayın. Ve ne kadar çok başvurunuz varsa bunlar KKB ekranında gözükmesi sebebiyle kredi çekmeye gittiğinizde bankaların tahsis birimleri kısa aralıklarla bu kadar başvuru yapmanızı risk olarak algılar ve size kolay kolay kredi kullandırmaz.

5- Kullanmadığınız fazla kartlar bankalar açısından riskinizi arttırabilir. Örnek vermek gerekirse 5000 tl maaş alıyorsunuz ancak elinizde ki kartların limitleri toplamı 30.000 tl. Bu bankalar açısından 25.000 tl risk demektir. Çünkü borcunuzu ödeyememe riskiniz söz konusu. Bunun için eş , dost hatrı için aldığınız veya laf olsun , torba dolsun başvurup onaylanmış kullanmadığınız kartlarınızı iptal edin. Çok yüksek risk yaratmayın.

Ha bazı bankalar riski yüksek müşteriye de kredi , kredi kartı verir ancak onların amacı müşteriyi zaten perişan etmektir. İcra ile verdiği 2500 tl lık limiti 10000 tl olarak alır. Ananızı ağlatırlar.

Kredi mi çekeceksiniz , kredi kartı mı alacaksınız ?

Gideceksiniz şubeye. Temsilciyle görüşeceksiniz. Soracaksınız adama kredim çıkar mı ? Kartım çıkar mı diye ? Adam bakacak sizin mevcut riskinize , puanınıza vs. Evet olur derse başvuracaksınız. Kafanıza göre 100 tane başvuru yaparsanız hiçbir bankadan olumlu netice alamazsınız. Oturduğunuz yerden müşteri hizmetleriyle görüşüp , internet üzerinden bankacılık hizmeti olmaz. Her zaman şubeyle görüşüp bir fikir alın öncelikle.

Written by 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.